








PRx Elite Barbell
Description
The PRx Olympic Elite Barbell is made by the best, for the best. Manufactured right here in the Midwest, there's a reason it's considered elite.
All PRx Olympic Elite Barbells feature a multipurpose design that make it great for a variety of workouts and lifts. Enjoy the smooth, responsive feel on a clean and jerk, then load it up for a solid squat routine.
This barbell is knurled, pressed, and coated to the finest settings and highest standards. With a medium whip, light/medium knurl depth, and have both Olympic and Powerlifting knurl marks - these multipurpose barbells are made to perform for a lifetime.
Available in Bright or Black Zinc.
Made in the USA.
Specs
| Weight | 20kg (45lb) / 15kg (33lb) |
| Total Length | 86.5" / 78.25" |
| Sleeve Length | 16.25" / 12.5" |
| Sleeve Diameter | 1.96" / 1.96" |
| Barbell Diameter | 28.5mm / 25mm |
| Knurl Marks | Olympic & Power |
| Knurl Depth | Light / Medium |
| Center Knurl | No |
| Whip | Medium |
| Bushings | Dual bronze, self-lubricating |
| Sleeve Finish | Pressed bright zinc |
| Barbell Finish | Bright Zinc or Black Zinc |
| Tensile Strength | 190k PSI / 180k PSI |
Comes with a lifetime warranty.
Original: $189.99
-65%$189.99
$66.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
The PRx Olympic Elite Barbell is made by the best, for the best. Manufactured right here in the Midwest, there's a reason it's considered elite.
All PRx Olympic Elite Barbells feature a multipurpose design that make it great for a variety of workouts and lifts. Enjoy the smooth, responsive feel on a clean and jerk, then load it up for a solid squat routine.
This barbell is knurled, pressed, and coated to the finest settings and highest standards. With a medium whip, light/medium knurl depth, and have both Olympic and Powerlifting knurl marks - these multipurpose barbells are made to perform for a lifetime.
Available in Bright or Black Zinc.
Made in the USA.
Specs
| Weight | 20kg (45lb) / 15kg (33lb) |
| Total Length | 86.5" / 78.25" |
| Sleeve Length | 16.25" / 12.5" |
| Sleeve Diameter | 1.96" / 1.96" |
| Barbell Diameter | 28.5mm / 25mm |
| Knurl Marks | Olympic & Power |
| Knurl Depth | Light / Medium |
| Center Knurl | No |
| Whip | Medium |
| Bushings | Dual bronze, self-lubricating |
| Sleeve Finish | Pressed bright zinc |
| Barbell Finish | Bright Zinc or Black Zinc |
| Tensile Strength | 190k PSI / 180k PSI |
Comes with a lifetime warranty.






