š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now












PRx 15kg Barbell
Description
Our full lineup of 15kg Barbells. Compare, contrast, find what's best for you!
Made in the USA.
Specs
| Weight | 15kg (33lb) |
| Length | 78.25" |
| Sleeve Length | 12.5" |
| Sleeve Diameter | 1.96" |
| Bar Diameter | 25mm |
| Knurl Marks | Olympic & Power |
| Knurl Depth | Light / Medium |
| Center Knurl | No |
| Whip | Medium |
| Bushings | Dual bronze, self-lubricating |
| Sleeve Finish | Pressed bright zinc |
| Bar Finish | Bright Zinc or Black Zinc |
| Tensile Strength | 180k PSI |
Comes with a 10 year warranty.
Select Barbell Choice
From $66.50
Original: $189.99
-65%PRx 15kg Barbellā
$189.99
$66.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Our full lineup of 15kg Barbells. Compare, contrast, find what's best for you!
Made in the USA.
Specs
| Weight | 15kg (33lb) |
| Length | 78.25" |
| Sleeve Length | 12.5" |
| Sleeve Diameter | 1.96" |
| Bar Diameter | 25mm |
| Knurl Marks | Olympic & Power |
| Knurl Depth | Light / Medium |
| Center Knurl | No |
| Whip | Medium |
| Bushings | Dual bronze, self-lubricating |
| Sleeve Finish | Pressed bright zinc |
| Bar Finish | Bright Zinc or Black Zinc |
| Tensile Strength | 180k PSI |
Comes with a 10 year warranty.






