





Garage Sale Axis Pad Attachments
Description
You must add each component to cart to purchase entire Ecosystem.
Leg Curl/Extension REQUIRES Axis PadĀ
All Garage Sale sales areĀ FINAL, all items may be dinged, dented or returned items in a less than perfect state but still functional.
NO RETURNS OR EXCHANGES
Specs
Axis Pad
| Color & Finish | Black powder coat |
| Pad Material | Smooth Vinyl/High Density Foam |
| Pin Diameter | 5/8" |
| Hole Spacing | 4" |
| Pad Dimensions | 17"x12"x4" |
| Capacity | 1,000lb |
| Pivot Range | 9 Angles from -90° to 30° |
Leg Curl/Extension
| Product Weight | 37 lbs |
| Product Dimension | 16in x 23.5in x 24in |
| Finish | Black Powder Coat |
| Weight Post Length | 12 in |
| Roller Pad Dimensions | 5 in Diameter, 9 in Length |
Knee Keeper
| Product Weight | 13 lbs |
| Product Dimensions | 6.25in x 21in x 12.5in |
| Finish | Black Powder Coat |
| Pad Dimensions | 5in Diameter, 9in Length |
| Compatibility |
3"x3" uprights with 5/8" holes and 4" spacing Not compatible with Elite or Prime Pulley systems |
Ā
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
You must add each component to cart to purchase entire Ecosystem.
Leg Curl/Extension REQUIRES Axis PadĀ
All Garage Sale sales areĀ FINAL, all items may be dinged, dented or returned items in a less than perfect state but still functional.
NO RETURNS OR EXCHANGES
Specs
Axis Pad
| Color & Finish | Black powder coat |
| Pad Material | Smooth Vinyl/High Density Foam |
| Pin Diameter | 5/8" |
| Hole Spacing | 4" |
| Pad Dimensions | 17"x12"x4" |
| Capacity | 1,000lb |
| Pivot Range | 9 Angles from -90° to 30° |
Leg Curl/Extension
| Product Weight | 37 lbs |
| Product Dimension | 16in x 23.5in x 24in |
| Finish | Black Powder Coat |
| Weight Post Length | 12 in |
| Roller Pad Dimensions | 5 in Diameter, 9 in Length |
Knee Keeper
| Product Weight | 13 lbs |
| Product Dimensions | 6.25in x 21in x 12.5in |
| Finish | Black Powder Coat |
| Pad Dimensions | 5in Diameter, 9in Length |
| Compatibility |
3"x3" uprights with 5/8" holes and 4" spacing Not compatible with Elite or Prime Pulley systems |
Ā




















