






Garage Sale PRx Fold-In ONE Rack
Description
Dinged, Dented, Chipped but still solid!!
Limited inventory available. All sales FINAL. Ā
We occasionally have products returned to us in a less-than-new state or they arrive with slight imperfections making them perfect candidates for our Garage Sale section!
Details
| Uprights | 2x3" 14-gauge steel 90" tall |
| Dimensions | Folded: 49" x 90" x 6.75" Unfolded: 49" x 90" x 27.5" |
| Color | Black |
| Hole Spacing | Front: 2" spaced, centered 5/8" holes |
| Pull-Up Bar | 1.25" diameter |
| J-Cups | (2) J-cups included Compatible with Profile Rack Accessories |
| Equipment | All mounting equipment & hardware included |
| Capacity | 1000 lb |
Suggested Space
The PRxĀ Fold-In ONE RackĀ folds in rather than up, soĀ yourĀ ceiling only needs to be 91" or higher.
All mounting hardware is included. The wall brackets mount to 16" or 24" studs. If studs are unevenly spaced, a ledger board is required.
For more info please email us atĀ [email protected].
Original: $275.00
-65%$275.00
$96.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Dinged, Dented, Chipped but still solid!!
Limited inventory available. All sales FINAL. Ā
We occasionally have products returned to us in a less-than-new state or they arrive with slight imperfections making them perfect candidates for our Garage Sale section!
Details
| Uprights | 2x3" 14-gauge steel 90" tall |
| Dimensions | Folded: 49" x 90" x 6.75" Unfolded: 49" x 90" x 27.5" |
| Color | Black |
| Hole Spacing | Front: 2" spaced, centered 5/8" holes |
| Pull-Up Bar | 1.25" diameter |
| J-Cups | (2) J-cups included Compatible with Profile Rack Accessories |
| Equipment | All mounting equipment & hardware included |
| Capacity | 1000 lb |
Suggested Space
The PRxĀ Fold-In ONE RackĀ folds in rather than up, soĀ yourĀ ceiling only needs to be 91" or higher.
All mounting hardware is included. The wall brackets mount to 16" or 24" studs. If studs are unevenly spaced, a ledger board is required.
For more info please email us atĀ [email protected].


















