









PRx Thresher Stainless Steel Barbell
Description
The PRx Thresher Stainless Steel Barbell is built for lifters who demand more. Made of super durable stainless steel throughout, not just the sleeves like other barbells , it looks as good as it performs, and it performs like a beast. A massive 1500lb weight capacity means you'll never outgrow this bar. The composite bushings are smooth and quiet, making it perfect for early morning sessions or late-night lifts without waking the house. If you're ready to level up your gym setup, the Thresher Stainless Steel Barbell is the upgrade that delivers.
Specs
| Barbell Type | General Training |
| Barbell Length | 86.5in |
| Shaft Coating | Stainless Steel |
| Sleeve Coating | Stainless Steel |
| Sleeve Texture | Smooth |
| Barbell Weight | 20kg (45lb) |
| Whip Level | Medium |
| Static Load Capacity | 1500lb |
| Tensile Strength | ā„190,000 PSI ± 5% |
| Shaft Diameter | 28.5mm |
| Useable Sleeve Length | 16-1/8in |
| Knurling Type | Volcano |
| Knurling Aggression | Medium |
| Knurling Marks | IWF/IPF |
| Bushing or Bearing | Stainless and Derlin Bushings |
āWhipā refers to the flex and rebound of a barbell shaft under load. As the weight moves, the bar bends and then snaps back, which lifters can use to generate momentum in Olympic lifts. The right amount of whip helps with smoother, more explosive lifts, while too little (or too much) can throw off timing and control.
Original: $399.99
-65%$399.99
$140.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
The PRx Thresher Stainless Steel Barbell is built for lifters who demand more. Made of super durable stainless steel throughout, not just the sleeves like other barbells , it looks as good as it performs, and it performs like a beast. A massive 1500lb weight capacity means you'll never outgrow this bar. The composite bushings are smooth and quiet, making it perfect for early morning sessions or late-night lifts without waking the house. If you're ready to level up your gym setup, the Thresher Stainless Steel Barbell is the upgrade that delivers.
Specs
| Barbell Type | General Training |
| Barbell Length | 86.5in |
| Shaft Coating | Stainless Steel |
| Sleeve Coating | Stainless Steel |
| Sleeve Texture | Smooth |
| Barbell Weight | 20kg (45lb) |
| Whip Level | Medium |
| Static Load Capacity | 1500lb |
| Tensile Strength | ā„190,000 PSI ± 5% |
| Shaft Diameter | 28.5mm |
| Useable Sleeve Length | 16-1/8in |
| Knurling Type | Volcano |
| Knurling Aggression | Medium |
| Knurling Marks | IWF/IPF |
| Bushing or Bearing | Stainless and Derlin Bushings |
āWhipā refers to the flex and rebound of a barbell shaft under load. As the weight moves, the bar bends and then snaps back, which lifters can use to generate momentum in Olympic lifts. The right amount of whip helps with smoother, more explosive lifts, while too little (or too much) can throw off timing and control.


















