










PRx Axis® Ecosystem with Storage
Description
Level up your PRx Ecosystem with one click. Add our 12 inch weight post to use without a low pulley or enhance your strength curve on leg curls and extensions. Bonus: product-specific storage keeps your gear off the floor and out of your way. Your gym should evolve with you, get lifting.
Specs
Axis® Pad
| Color & Finish | Black powder coat |
| Pad Material | Smooth Vinyl/High Density Foam |
| Pin Diameter | 5/8" |
| Hole Spacing | 4" |
| Pad Dimensions | 17"x12"x4" |
| Capacity | 1,000lb |
| Pivot Range | 9 Angles from -90° to 30° |
Leg Curl/Extension
| Product Weight | 37 lbs |
| Product Dimension | 16in x 23.5in x 24in |
| Finish | Black Powder Coat |
| Weight Post Length | 12 in |
| Roller Pad Dimensions | 5 in Diameter, 9 in Length |
Knee Keeper
| Product Weight | 13 lbs |
| Product Dimensions | 6.25in x 21in x 12.5in |
| Finish | Black Powder Coat |
| Pad Dimensions | 5in Diameter, 9in Length |
| Compatibility |
3"x3" uprights with 5/8" holes and 4" spacing Not compatible with Elite or Prime Pulley systems |
Footplate
| Dimensions (HxWxD) | 13.5" x 20.5" x 18.5" |
| Product Weight | 30lbs |
| Finish | Black Power Coat |
| Mounting Dimension | 3" |
| Mounting Hole Size | 5/8" |
| Mounting Hole Spacing | 4" |
| # of Adjustment Angles | 12 |
| Adjustment Angle Hole Size | 1/2" |
| Storage (Not Included) | Footplate Storage |
Lat Pulldown
| Overall Dimensions (HxWxD) | 17.25" x 5.5" x 20.25" |
| Weight Capacity | 250lbs |
| Finish | Black Powder coat |
| Compatibility | Profile® PRO Functional Trainers (3x3", 5/8") |
| Plastics | UHMW |
| Pulley Wheels | Aluminum with Bearings |
| Metal Thickness | 7g |
| Storage | Included |
Suggested Space
What's included?
- PRx Axis Pad
- PRx Leg Curl/Extension
- PRx Knee Keeper
- Profile® Axis Pad Storage
- Profile® Knee Keeper Storage
- Profile® Leg Curl/Extension Storage
- PRx Footplate (Elite Only)
- Profile® Footplate Storage (Elite Only)
- Profile® Lat Pulldown Attachment (Elite Only)
- Profile® Lat Pulldown Storage (Elite Only)
- LC/E Weight Post (optional)
Original: $1,099.99
-65%$1,099.99
$385.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Level up your PRx Ecosystem with one click. Add our 12 inch weight post to use without a low pulley or enhance your strength curve on leg curls and extensions. Bonus: product-specific storage keeps your gear off the floor and out of your way. Your gym should evolve with you, get lifting.
Specs
Axis® Pad
| Color & Finish | Black powder coat |
| Pad Material | Smooth Vinyl/High Density Foam |
| Pin Diameter | 5/8" |
| Hole Spacing | 4" |
| Pad Dimensions | 17"x12"x4" |
| Capacity | 1,000lb |
| Pivot Range | 9 Angles from -90° to 30° |
Leg Curl/Extension
| Product Weight | 37 lbs |
| Product Dimension | 16in x 23.5in x 24in |
| Finish | Black Powder Coat |
| Weight Post Length | 12 in |
| Roller Pad Dimensions | 5 in Diameter, 9 in Length |
Knee Keeper
| Product Weight | 13 lbs |
| Product Dimensions | 6.25in x 21in x 12.5in |
| Finish | Black Powder Coat |
| Pad Dimensions | 5in Diameter, 9in Length |
| Compatibility |
3"x3" uprights with 5/8" holes and 4" spacing Not compatible with Elite or Prime Pulley systems |
Footplate
| Dimensions (HxWxD) | 13.5" x 20.5" x 18.5" |
| Product Weight | 30lbs |
| Finish | Black Power Coat |
| Mounting Dimension | 3" |
| Mounting Hole Size | 5/8" |
| Mounting Hole Spacing | 4" |
| # of Adjustment Angles | 12 |
| Adjustment Angle Hole Size | 1/2" |
| Storage (Not Included) | Footplate Storage |
Lat Pulldown
| Overall Dimensions (HxWxD) | 17.25" x 5.5" x 20.25" |
| Weight Capacity | 250lbs |
| Finish | Black Powder coat |
| Compatibility | Profile® PRO Functional Trainers (3x3", 5/8") |
| Plastics | UHMW |
| Pulley Wheels | Aluminum with Bearings |
| Metal Thickness | 7g |
| Storage | Included |
Suggested Space
What's included?
- PRx Axis Pad
- PRx Leg Curl/Extension
- PRx Knee Keeper
- Profile® Axis Pad Storage
- Profile® Knee Keeper Storage
- Profile® Leg Curl/Extension Storage
- PRx Footplate (Elite Only)
- Profile® Footplate Storage (Elite Only)
- Profile® Lat Pulldown Attachment (Elite Only)
- Profile® Lat Pulldown Storage (Elite Only)
- LC/E Weight Post (optional)










