









































PRO Weight Stack Upgrade Kit
Description
Take your Profile® PRO Functional Trainer up a notch with the official Upgrade Kit. We designed this kit to make the switch from Plate Loaded to Weight Stack easy, clean, and efficient. No piles of leftover parts. No wasted money. Just smarter progress and a stronger setup.
Pre-orders Shipping July 2026
The Profile® PRO Weight Stack Functional Trainer has different MINIMUM ceiling height requirements!! Check out our Compatibility Table in the Specs tab to make sure it will fit in your space!
Specs
| Dimensions (HxWxD) 95", 89", 81" | (106", 100, 92") x 53" x 23.5" |
| Rack Weight Capacity | 1000 lbs |
| Weight Stack | 160 lbs (per side) |
| Finish | Powder Coat in 6 available upright colors |
| Upright Size | 3" x 3" - 11 gauge |
| Upright Hole Size | 5/8" |
| Upright Hole Spacing | 2" with 1" in bench area |
| Pulley Ratio | 1:1 |
| Cable Travel 95", 89", or 81" Rack | TBD |
| J-Cups | Included |
Compatibility
MINIMUM Ceiling Height indicates the lowest possible ceiling height for each Upright size when your rack is folded UP in the stored position
| Rack and Upright Height | Profile PRO 95", 89" or 81" |
| Pull up Bar | Multi-grip or Straight (Kipping Bar is NOT compatible) |
| MINIMUM Ceiling Height - 95" Uprights | 100" |
| MINIMUM Ceiling Height - 89" Uprights | 94" |
| MINIMUM Ceiling Height - 81" Uprights | 92" |
The PRO Weight Stack Upgrade Kit does NOT come with uprights. If you need a shorter Upright Height to accommodate your lower ceiling. Please contact our customer service team at [email protected]
Suggested Space
What's included?
- 320lbs of Weight Plates
- Guide and Selector Rods
- Left and Right Functional Trainer Wall Brackets
- Color Matched Logo Plate with Peg Board
- Installation Hardware
Original: $1,499.99
-65%$1,499.99
$525.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Take your Profile® PRO Functional Trainer up a notch with the official Upgrade Kit. We designed this kit to make the switch from Plate Loaded to Weight Stack easy, clean, and efficient. No piles of leftover parts. No wasted money. Just smarter progress and a stronger setup.
Pre-orders Shipping July 2026
The Profile® PRO Weight Stack Functional Trainer has different MINIMUM ceiling height requirements!! Check out our Compatibility Table in the Specs tab to make sure it will fit in your space!
Specs
| Dimensions (HxWxD) 95", 89", 81" | (106", 100, 92") x 53" x 23.5" |
| Rack Weight Capacity | 1000 lbs |
| Weight Stack | 160 lbs (per side) |
| Finish | Powder Coat in 6 available upright colors |
| Upright Size | 3" x 3" - 11 gauge |
| Upright Hole Size | 5/8" |
| Upright Hole Spacing | 2" with 1" in bench area |
| Pulley Ratio | 1:1 |
| Cable Travel 95", 89", or 81" Rack | TBD |
| J-Cups | Included |
Compatibility
MINIMUM Ceiling Height indicates the lowest possible ceiling height for each Upright size when your rack is folded UP in the stored position
| Rack and Upright Height | Profile PRO 95", 89" or 81" |
| Pull up Bar | Multi-grip or Straight (Kipping Bar is NOT compatible) |
| MINIMUM Ceiling Height - 95" Uprights | 100" |
| MINIMUM Ceiling Height - 89" Uprights | 94" |
| MINIMUM Ceiling Height - 81" Uprights | 92" |
The PRO Weight Stack Upgrade Kit does NOT come with uprights. If you need a shorter Upright Height to accommodate your lower ceiling. Please contact our customer service team at [email protected]
Suggested Space
What's included?
- 320lbs of Weight Plates
- Guide and Selector Rods
- Left and Right Functional Trainer Wall Brackets
- Color Matched Logo Plate with Peg Board
- Installation Hardware























