

























































































BYO Package: ProfileĀ® PRO Squat Rack with Pull-Up Bar
Description
This is a perfect start to your personalized home gym package. The ProfileĀ® PRO Squat Rack with Pull-Up Bar isn't just any squat rack; it's the rack you've always wanted. Whether you're converting your garage, setting up in your home, or creating a commercial gym haven, this patented wall-mounted rack will elevate your workout space.
With a sleek profile that sits just 4" from the wall when not in use, this rack makes sure you don't have to sacrifice space for your home gym. Start lifting in small spaces, without compromise.
But what truly sets this rack apart is its effortless fold-away feature. No sweat-breaking disassembly is needed when you're done. And you'll have the added advantage of heavy-duty J-Cups, laser-cut numbers for precision, and a choice of 6 colors to match your style. Proudly made in the USA, the ProfileĀ® PRO Squat Rack with Pull-Up Bar is not just a gym accessory; it's a statement of quality and functionality.
Check out our financing options, so you can seamlesslyĀ Fit Fitness into Your Life!
Specs
The Rack
| Uprights | (2) 11-gauge 3x3 steel uprights 89" or 95" height options 6 colors |
|
Total Rack Width Outside of Uprights Width |
53" 48" |
| Hole Size | 5/8" |
| Hole Spacing | Front: 2" (1" in bench area) Side:Ā 2" |
| J-Cups | (2) UHMW covered J-cups included |
| Pull-Up Bars | 42" total length 1.25" bar diameter Tuff Coat powder coat |
| Equipment | All wall mounting brackets & hardware for wood stud installation included |
| Capacity | 1,000lb |
Multi-Grip Bar
| Clearance | 29.25" from wall folded down 11.25 from wall folded up |
| Grip Options | Narrow neutral - 4.75" Angled - 13" Wide neutral - 24" Wide - 35" |
Kipping Bar
| Clearance | 39.5" from wall folded down 22.5" from wall folded up |
Please note that the Kipping Bar is not recommended if you ever plan to add a Functional Trainer Attachment to your rack as it eliminates the ability to use some of the upper holes on your upright.
Suggested Space
Ceiling Height
89" Racks
- 8'11" (107") ceilings recommendedĀ Ā
- Can accommodate ceilings down to 94" with a modified install
95" Racks
- 9'5" (113") ceilings recommendedĀ
- Can accommodate ceilings down to 100" with a modified install
81" Racks
- 8' 3" (99") ceilings recommendedĀ
- Can accommodate ceilings down to 86" with a modified install
Stud Spacing
Wall Brackets mount to 16" or 24" on center studs. If studs are unevenly spaced, a ledger board is required.
Ceiling not high enough? Studs not evenly spaced? We might have a fix! Email us atĀ [email protected]Ā for details.
Original: $1,049.99
-65%$1,049.99
$367.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
This is a perfect start to your personalized home gym package. The ProfileĀ® PRO Squat Rack with Pull-Up Bar isn't just any squat rack; it's the rack you've always wanted. Whether you're converting your garage, setting up in your home, or creating a commercial gym haven, this patented wall-mounted rack will elevate your workout space.
With a sleek profile that sits just 4" from the wall when not in use, this rack makes sure you don't have to sacrifice space for your home gym. Start lifting in small spaces, without compromise.
But what truly sets this rack apart is its effortless fold-away feature. No sweat-breaking disassembly is needed when you're done. And you'll have the added advantage of heavy-duty J-Cups, laser-cut numbers for precision, and a choice of 6 colors to match your style. Proudly made in the USA, the ProfileĀ® PRO Squat Rack with Pull-Up Bar is not just a gym accessory; it's a statement of quality and functionality.
Check out our financing options, so you can seamlesslyĀ Fit Fitness into Your Life!
Specs
The Rack
| Uprights | (2) 11-gauge 3x3 steel uprights 89" or 95" height options 6 colors |
|
Total Rack Width Outside of Uprights Width |
53" 48" |
| Hole Size | 5/8" |
| Hole Spacing | Front: 2" (1" in bench area) Side:Ā 2" |
| J-Cups | (2) UHMW covered J-cups included |
| Pull-Up Bars | 42" total length 1.25" bar diameter Tuff Coat powder coat |
| Equipment | All wall mounting brackets & hardware for wood stud installation included |
| Capacity | 1,000lb |
Multi-Grip Bar
| Clearance | 29.25" from wall folded down 11.25 from wall folded up |
| Grip Options | Narrow neutral - 4.75" Angled - 13" Wide neutral - 24" Wide - 35" |
Kipping Bar
| Clearance | 39.5" from wall folded down 22.5" from wall folded up |
Please note that the Kipping Bar is not recommended if you ever plan to add a Functional Trainer Attachment to your rack as it eliminates the ability to use some of the upper holes on your upright.
Suggested Space
Ceiling Height
89" Racks
- 8'11" (107") ceilings recommendedĀ Ā
- Can accommodate ceilings down to 94" with a modified install
95" Racks
- 9'5" (113") ceilings recommendedĀ
- Can accommodate ceilings down to 100" with a modified install
81" Racks
- 8' 3" (99") ceilings recommendedĀ
- Can accommodate ceilings down to 86" with a modified install
Stud Spacing
Wall Brackets mount to 16" or 24" on center studs. If studs are unevenly spaced, a ledger board is required.
Ceiling not high enough? Studs not evenly spaced? We might have a fix! Email us atĀ [email protected]Ā for details.
